щодо забезпечення безперешкодного доступу громадян до узбережжя водних об’єктів для загального водокористування.


04.02.2015 року Верховною Радою України прийнято в першому читанні проект Закону про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо забезпечення безперешкодного доступу громадян до узбережжя водних об’єктів для загального водокористування (реєстр. № 1107). Нам стало відомо, що Ви особисто також переймаєтесь проблемами громад, що зіштовхнулися з проблемою вільного проходу до водних об’єктів.

Громадська організація «Громада Залізного Порту» об’єднує жителів та підприємців Залізного Порту. Переважна більшість членів нашої організації проживають в частині селища, що опинилася позбавленою вільного проходу до моря. Фактично всі жителі с. Залізний Порт здійснюють підприємницьку діяльність і надають послуги тимчасового розміщення (проживання) або інші супутні послуги притаманні курортним населеним пунктам. В 2007 році Новофедорівська сільська рада (в яку входить територіальна громада села Залізний Порт) продала земельну ділянку на якій розташовується пансіонат «Кристал», чим обмежила право вільного проходу до моря громадян України. Договором передбачений прохід лише для місцевих жителів, але тільки минулого року, під кінець курортного сезону, нам вдалося домогтися виконання даного договору. Та це не вирішує головної проблеми – гості курортного селища (громадяни України та іноземні громадяни), що тимчасово розміщуються в приватних пансіонатах вулиць Дем’яна Бідного, Богдана Хмельницького, провулку Маячний та частково вулиць Степова, Кооперативна, Садова, 1 травня, Шкільна, Морська так і лишилися обмежені в праві вільного проходу до моря. Так за минулий курортний сезон було складено 16 актів про порушення права вільного проходу до моря. Були документально зафіксовані випадки коли мами з дітьми в колясках або чоловік, що рухався на милицях (через травму ноги), або люди похилого віку були змушені долати втричі довший шлях по палючому сонцю, обходячи пансіонат в ворота якого впираються вище перелічені вулиці, щоб дійти до моря.

Ми неодноразово зверталися, з проханням вирішити проблему, до адміністрації пансіонату «Кристал» і Новофедорівської сільської ради, але досі відповідь була негативною: територія пансіонату є приватною власністю і умови договору про купівлю продаж земельної ділянки не порушуються. Сільська рада обмежилася тим, що забезпечила вільний прохід до моря жителям села (тим що зареєстровані/прописані в межах населеного пункту). На початку минулого курортного сезону з кожного, хто проходив територією пансіонату, охорона вимагала оплату. Пізніше, після публічного протесту проти таких дій окремі депутати сільської ради за власний рахунок виготовили місцевим жителям по 2-4 пропуски на сім’ю, але ті хто не прописані в Залізному Порту змушені платити адміністрації пансіонату за отримання пропусків.

На сьогоднішній день згідно статті 2 Закону України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні», реєстрація місця проживання чи місця перебування особи або її відсутність не можуть бути умовою реалізації прав і свобод, передбачених Конституцією, законами чи міжнародними договорами України, або підставою для їх обмеження. Згідно статті 13 Конституції України, кожен громадянин має право користуватися природними об’єктами права власності народу відповідно до закону. Згідно статті 47 Водного кодексу України, загальне водокористування здійснюється громадянами для задоволення їх потреб безкоштовно, без закріплення водних об’єктів за окремими особами та надання відповідних дозволів. Згідно статті 88 Кодексу до узбережжя морів, морських заток і лиманів у межах пляжної зони забезпечується безперешкодний і вільний доступ громадян для загального водокористування. Навіть ці вимоги на сьогоднішній день порушуються в нашому випадку.

Що стосується законопроекту реєстр. № 1107, адміністрація пансіонату «Кристал» вже минулого року розпочала процес отримання статусу дитячого оздоровчого табору (пансіонат «Кристал» межує з Дитячим оздоровчим центр «Дельфін», а туристична агенція «Камелот Тур» орендувала і пансіонат «Кристал» і ДОЦ «Дельфін») мотивуючи це необхідністю проведення реконструкції корпусів ДОЦ «Дельфін». Водночас власник земельної ділянки пансіонату «Кристал», ТОВ «Хіммашпроект», вже кілька років домагається покупки земельної ділянки ДОЦ «Дельфін». Об’єднавши території, власник хоче домогтися повного обмеження проходу власною земельною ділянкою і не йде на поступки, в тому числі на пропозицію здати в оренду частину власної земельної ділянки та облаштувати алею, коштом зацікавлених підприємців/жителів села, з метою забезпечення вільного проходу до моря.

Пропозиції в законопроекті реєстр. № 1107:

1. У Водному кодексі України ….

2) у статті 88:

частину тринадцяту викласти у такій редакції

«Громадянам забезпечується безперешкодний і безоплатний доступ до узбережжя морів, морських заток, лиманів та островів у внутрішніх морських водах в межах пляжної зони, а також до узбережжя   річок, водойм та островів для загального водокористування, крім земельних ділянок, на яких розташовані гідротехнічні, гідрометричні та лінійні споруди, санаторії та інші лікувально-оздоровчі заклади, дитячі оздоровчі табори. Перешкоджання такому доступу (в тому числі шляхом влаштування огорож або інших конструкцій) на землях прибережних захисних смуг, наданих в користування, чи справляння за нього плати є підставою для припинення права користування землями прибережних захисних смуг.»;

У Земельному кодексі України….

1) статтю 60 доповнити частиною четвертою такого змісту:

«4. У межах прибережних захисних смуг забезпечується безперешкодний і безоплатний доступ громадян до узбережжя морів, морських заток, лиманів та островів у внутрішніх морських водах в межах пляжної зони, а також до узбережжя річок, водойм та островів, крім земельних ділянок, на яких розташовані гідротехнічні, гідрометричні та лінійні споруди, санаторії та інші лікувально-оздоровчі заклади, дитячі оздоровчі табори.   Перешкоджання такому доступу на земельних ділянках прибережних захисних смуг, наданих в користування(в тому числі шляхом влаштування огорож або інших конструкцій), або справляння за нього плати є підставою для припинення права на користування зазначеними земельними ділянками.».

навпаки, призведуть до розширення можливостей обмеження права вільного проходу до моря як в нашому випадку так і в інших курортних населених пунктах. Тому, на нашу думку, було б доцільно або виключити слова «санаторії та інші лікувально-оздоровчі заклади, дитячі оздоровчі табори», або розширити права територіальних громад, а також органів самоорганізації населення (вуличних та квартальних комітетів), в питанні впливу у вирішенні питань організації вільного проходу до моря проходу через санаторії та інші лікувально-оздоровчі заклади, дитячі оздоровчі табори тощо.

Ми хочемо щоб наш курорт за сервісом не поступався європейським курортам, ми повинні створювати зручності для вітчизняних та іноземних туристів, а не влаштовувати додаткові проблеми та перешкоди. Ми намагаємося стати європейською країною з демократичними цінностями, тому цілком логічно було б надати інструментарій для втілення цих цінностей в реальність нашим громадам на місцях.

З повагою,

Голова Ради Громади Залізного Порту           _______________________           Рудницький Є.А.

Тел.: (067)457-54-23 Євген Рудницький